39th MINI PRINT INTERNATIONAL OF CADAQUES 2019

SELECTED ARTISTS

ARGENTINA
Adriana Bianchi
Ana Paredes
Elba María Torres de Torres
Eva Toker Jawerbaum
Geraldhyne Guadalupe Fernández
Maria Cristina Pinto
María Laura Pacitti
Susana Meilih
Telma del Carmen Castro
AUSTRALIA
Cleo Wilkinson
Judy Bourke
Peter Mackie
Rhi Johnson
AUSTRIA
Hans Bussmann
Inge Stornig
Larissa Mayer-Hausner
Wernfried Poschusta
BAHRAIN
Ali Almahmeed
Zakeya Zada
BELGIUM
Eric Schelstraete
Ermani
Luc Etienne
BOSNIA and HERZEGOVINA
Ivana Ćavar
Monika Puljić
BRAZIL
ALuizaBellucci
Ana Lisboa
Beto Nascimento
Claudia Tebyriçá
Cristina Bottallo
Cristina Carvalheira
Djenane
Lenice Reis
Paulette Veiga
Regina Dantas
BULGARIA
Ivan Bachvarov
Ivan Ninov
Veselin Damyanov – Ves
CANADA
Bryde Kelly
Catherine Tam
Donna Bozarth
Heather Urness
Kate Baillies
Manon Denis
Maria Tratt
Martine Désilets
Mary Parslow
Micheline Couture
Odette Pinard
Paul Gilles Vaillancourt
Renée Chevalier
Robert Truszkowski
Roger Sutcliffe
Sylvia Wong
Yvan Lafontaine
Zenon Burdy
CHILE
Ana María Daskal
CHINA
Liang Wu
Zhang Biyun
COLOMBIA
Pilar Esteban Rodríguez
CROATIA
Antonija Gudelj
Ita Kosović
Ivana Gagić Kičinbači
CZECHIA
Karolína Netolická
DENMARK
Eva Nedergaard
Hanne Ingerslev
Mette Wallin
FINLAND
Aleksi Joensuu
Eeva Huotari
Janne Laine
Jukka Syvänoja
Merja Ala-Olla
FRANCE
Anne de Visme
Annie Rosès
Bruno Lhomet
Diana Liljelund
Emmanuel Monziès
Inge Behling
Jean Claude Wallet
Judith Debaste
Jycé
Leroy Garioud
Magali Castellon
Maurino
Micheline Doucet Carriere
Miharu Shiota
Nathalie Kopp
Nicole Vedrenne
Pierre Philippe
Solange Kowalewski
Valerie Honnart
Veronique Koleman
GERMANY
Annette Rauer
Carsten Borck
Christine Callen-Schickinger
Claudia Marianna Kutzéra
Cornelia León-Villagrá
Dietrich Gürtler
Dorothea Hoffmann
Gerlinde Hofmann
Ilse Plapp
Ina Seeberg
Inge Lemmerz
Ingrid Stotz
Irina Silvestrova
Lothar Olschewski
Margret Langen
Margret Sander
Metaschi
Michaela Winter
Renate Dhorn
Roland Schaller
Tihomir Bazina
Yolanda Balagué
GREECE
Iris Xilas Xanalatos
HUNGARY
Ősz Lucia Trancotă
Pál Csaba
ICELAND
Thórdís Elín Jóelsdóttir
IRELAND
Bernadette Madden
James McCreary
Joan Gleeson
Joe Ryan
Josie McMorrin
Maura Keating
Yoko Akino
ISRAEL
Aida Stolar
Anat Hadar
Gila Miller
Janna Shulrufer
Monica Alon
Mosberg Malka
Tamara Sorkin
Yael Saranga
ITALY
Babiscia
Cristiana Falcoz
Fiorella Mori
Graziella Conti Papuzza
Laura Bertazzoni
Malcolm Franklin
Paola Nasso Grienti
JAPAN
Akiko Muraoka
Akiko Suzuki
Akira Suzuki
Antonio Masuyama
Asako Hayashi
Atsuko Ishida
Atsuko Tanabe
Ayako Iguchi
Ayako Isaka
Ayako Kobayashi
Ayane Sato
Ayano Hirata
Bunshin Kajiyama
Chie Fujie
Chieko Sato
Daisuke Inada
Emi Masaoka
Eriko Kunikawa
Eriko Suzuki
Etsuko Kitajima
Etsuko Nakai
Etsuro Takikawa
Fumiko Matsudo
Haruko Cho
Harumi Taniai
Hikaru Omura
Hiro Ikeda
Hiroaki Sano
Hirofumi Shimizu
Hiroko Nakamura
Hiroko Oka
Hiroya Yasukochi
Hiroyoshi Takeda
Hisako Yamaguchi
Hisao Ito
Isao Kobayashi
Junko Oishi
Junko Tamura Eguchi
Jyoji Tsunemi
Kana
Kana Kobayashi
Kanae Ichikawa
Katsuko Ono
Kayo Matoba
Kayo Yoshimura
Kayoko Tomono
Kazuko Kido
Kazuko Mochimaru
Kazuko Yoshikuni
Kei Takeuchi
Keiko Kobayashi
Keiko Nakashima
Keisuke Kishimoto
Kenichi Kato
Kiyoharu Ishimoda
Kumi Obata
Kumiko Igarashi
Kumiko Shibusawa
Kyoko Tamai
Kyoshiro Takahashi
Litzco Yamamiya
Mariko Iijima
Masahiro Kasaï
Masaki Kataoka
Masako Narita
Masako Uchida
Masaomi Uesugi
Masato Iwai
Masayo Akatsuka
Mayumi Someya
Mia O
Michiyo Hagiwara
Michiyo Nagamine
Miho Takahashi
Mihoko Sekiguchi
Mika Kuroki
Minako Kakoi
Mine Yamaoka
Mitsuishi Haruka
Mitsuyo Saito
Miwa Usui
Miyuki Toshima
Momoko Akaike
Motoko Suenaga
Naomi Kubo
Ninuki Tsuji
Nobue Mamiya
Nobuko Hosokawa
Nobuko Sakamoto
Noriaki Kondoh
Rie Yanagida
Ryohei Ito
Ryoko Mary Kojima
Sakie Onishi
Sakiko Oba
Satomi Mizuno
Satoru Ojima
Shigehiro Kano
Shigekazu Tanaka
Shigenori Chiba
Shiho Takabe
Shinichi Nunomura
Shiori Hirata
Shoko Hara
Takako Yomoda
Takanori Iwase
Takashi Endo
Takeko Izumo
Takumizu Koizumi
Tomohiro Otsuki
Tomoko Higuchi
Tomoko Horiguchi
Tomoko Suzuki
Tomoko Watanabe
Tomomi Kimura
Toshiaki Shozu
Tsutomu Mizuta
Tsuyoshi Kawashima
Yasufumi Takano
Yasunori Yoshimura
Yoko Hayashi
Yoko Minagawa
Yoko Suzuki
Yoko Tanaka
Yoshie Oogushi
Yoshiko Mino
Yoshiko Tachibana
Yoshimi Takahashi
Yui Koike
Yuki Hayakawa
Yukiko H. Ikeda
Yukiko Ueda
Yukio Hasegawa
Yukio Ito
Yukiyo Kamimatsu
Yuko Tahara
Yuko Yotsuzuka
Yuna
Yuriko Kawashima
Yuuki Maki
KOSOVO
Adriana Nimani Kutllovci
Enver Rakovica
Shyqri Nimani
LITHUANIA
Daliute Ivanauskaite
LUXEMBOURG
Helga F. Brinkmann
Jean-Paul Hoffmann
MEXICO
Adriana Arakelian (Dina)
AM Saucedo
Aranza García Medina
Beatriz Cortizo Barajas
Cleo Alvarado
Emilio Carrasco Gutiérrez
Felipe Cifuentes
Isary Paulet
Katalina Garzón
Lucia Aumann
Miguel Ángel Otero
Miriam Libhaber
Montantes
Nayeli Garci-Crespo
Pedro de la Rosa Cruz
Sara Waisburd
Victoria Burchard
MONGOLIA
Dugeree Boldgarav
NETHERLANDS
Ellen Geerts
Jozina Marina van Hees
Peter de Leur
Renze Koenes
Rinus Groenendaal
Sylvia Oudkerk
Theo Damsteegt
NEW ZEALAND
Barbara Graham
Jude Gordon
NORWAY
Greta B. Borge
Lena Akopian
POLAND
Agata Dworzak-Subocz
Anna Jędrzejec
Elżbieta Banecka
Ewa Czober
Ewa Szyman
Grażyna Kulikowska-Antczak
Iwona Rypeść-Kostović
Jagoda Kaszuba
Majka Dokudowicz
Maria Sękowska
Marta Dziomdziora
Michał Krawiec
Przemysław Bukowski
Tatiana Batrakova
Weronika Siupka
Zbigniew Purczyński
PORTUGAL
Ana Galvão
Claudina Marques Coelho
Conceição Freitas
Pissarro
Sérgio O. Sá
ROMANIA
Alexandra Maria Ilie
Alexandru Jakabházi
Cirtog Mircea
Claudia Feti
Magda Isăcescu
Ovidiu Petca
Sergiu Zegrean
RUSSIA
Alexander Batrakov
Andrey Titovets
Anna Efremova
Ekaterina Kurbatova
Irina Startseva
Lilia Abdrashitova
Olesya Druzenkova
Pelageya Generalova
Xenya Vinogradova
SERBIA
David Mladjović
SLOVENIA
Luka Popič
SOUTH KOREA
Yeonghee Han
SPAIN
A. B. Wieden
Adoración Franco García
Aída Kitty Ferraris
Aleix Mataró Garriga
Amparo Tortonda
Ana Zubikoa
Anna Escoda Solé
Anna López Isart
Anna-Mercè Puig Alabern
Antoine Allaz
Antoni Aguiló Saún
Antonio Larrubia
Anzhela Malyshava
Arvon Wellen
Assumpció Espada
Aurelio Ruiz Ronda
Ayse Uçuk
Begoña Zamora
Carlos Sacaridis Leal
Carme Boix Villalbos
Carme Boleda Farré
Carme Colldecarrera Ortiz
Carme Muñoz
Carme Sanabria Sanabria
Carme Tarrés Pomareda
Carmen Parellada
Carol Fleischman
Catherine Morra-Garcia
Cecilia Morales
Chantal Ferracci
Charo Hierro Racionero
Chus Sánchez
Cisco Vila
Clara Fort Martínez
Concepció Matamoros i Viñas
Cristina Giné
Cristina Julian Juviñà
Cristina Migliorini
Cristina Navarro
Cristina Segura Espiell
Daniel Aguilera García
Daniel Franco Delgado
Daniel Llin
Darío Ortiz
David Sagnier Rivière
Defilo
Denize Sanches de Araújo
Diego Sierralta
Dolors Lujan
Eduard Huertos
Elvira Rodríguez Roura
Emilio Freire
Encarna Ferrer Castillejo
Escofet
Esther Marsal
Esther Peris Baldrich
Eva Cardona Guitart
Eva Falgàs
Eva Fort
Evelio Akerm
Fina Giménez-Checa
Fina Solé Bergé
Francesc Franquesa Claramunt
Francesc Muntada Martorell
Francesca Blasco
Francisco Andrino Muñoz
Francisco Domínguez Penis
Fumiko Nakajima
G. Carbó Berthold
Gabriel Sabanés
Gemma Arné i Bernadó
Gemma Navarro
Gemma Pellicer López
Géraldine Choux
Gloria Santacruz Tarjuelo
Gracia Nantes
Grant Cresswell
Hartley Ferguson
Hortensia Pérez Cuenca
Iñaki Elosua Urkiri
Iñaki Olabarri Arana
Inés Legemaate
Isabel Carballo
Ivan Giesen
Ivonne Portillo
J. F. Cuichán
Jaume Rovira Clarena
Javier Cruzado
Jennifer Di Domenico
Jesús Reyna Albarellos
Joan Homs
Joan Jove “Joan J Sketch”
Joaquim Bel
Jordi Jaumot
Jorge Liquete
José Manuel Chamorro Chamorro
Joseba Juaristi Linacero
Josep Luque Mateu
Josep Maria López Villegas
Josep Pérez González
Josy Malagrida
Juan Escudero
Juana Céspedes
Judit Sabrià Falgàs
Julia Sanchez Monteis
Kadrmas
Kanvre
Kit Caver
La Enredadera
Laura Baringo Sanchez
Laura Cantero
Leticia Gonzalez Serrano
Leus
Lito Morales
Lluis Cercós
Lluïsa Jover
Lola Abad Garcia
Loles S.M.
Lourdes Figuera Vidal
Lourdes Perlas
Luis Miguel Baquero
M. Angeles Barceló Gil
M. Ángeles Suñer Lefort
M. Antonia Ribera Siguan
M. Dolores de la Iglesia
M. Dolores Mayorga
M. Teresa Soler Alsina
Maite Díaz Aguado
Maite Fuertes
Maite Marín
Maite Meno
Maite Núñez Luque
Manolo López
Manuela González
Marc Baquero Buxaderas
Margarida March Farràs
Maria Antònia Campins
María Bravo
María José Carrasco
Maria Navarro
Mariana SanVal
Mariana Vázquez Cardaci
Marisa Pascual Langle
Marrily Ruiz
Marta Casas Cuixart
Marta Torres
Matias Escámez
Maya Cusell
Mercè Carbonell Estapé
Mercè Grifé Canals
Mercè Montserrat i Bartra
Mercedes del Cura
Miquel Pellicer
Mireia Fort Llinàs
Miriam Loidi Zulet
Mitjans
Mónica Covaleda
Montse Enrich
Montse Marcet
Montserrat Ansótegui Rodríguez
Montserrat Badia Batlle
Montserrat Brullet Tenas
Morla Rosel
Neus Soler Moradell
Noa Baquero Buxaderas
Nobuko Kihira
Nona López
Norman Narotzky
Núria Guinovart
Nus for design
Oriol Fort Martínez
Pablo García-Dié
Palmira Bea Fillol
Paquita Viladrich Giné
Pascual Fort Llinàs
Pepa Fernández Salas
Pere Bellès
Pilar Pisa Orta
Pujolràs
Rafael Salinas Calvo
Ramón Arias Ruiz
Ramon Canal
Ramon Corretjé Nicolau
Ramon Llinés i Camps
Roger Abella Castany
Rosa Eva Campo
Rosa Mirambell
Rosa Permanyer
Rosa Viñas
Rosaura Canales
Roser Cros Font
Sally Hirst
Santi Fort
Santi Llorens
Sergi Rabassa
Silvia Casado del Río
Silvia Serrano Muñoz
Sonia Barba Sánchez
Sònia Giravent
Sonia Subirós
Susanna Pellicer
Takako Aoki
Tatiana Restrepo
Teresa Oller
Teresa Preixats
Uli Pick
Valérie Prot
Xènia Monells
Ylènia Galligó Vilà
SWEDEN
Bo Cronqvist
Eva Höök
Ewa Carlsson
Gunnar Nilmén
Jimmy Isaksson
Kathie Pettersson
Lena Öhman
Maria Heed
Renate Armatys
SWITZERLAND
Barbara Keeris
Dorothea Jappe
Elisabeth Jobin-Sanglard
Eva Gallizzi
Helga Halbritter
Jean-Jacques Béguin
Martha Nussbaum
Monika Sommerhalder
Raphael Rezzonico
Sabine Huber
Susan Mézquita
TAIWAN
Chia-Feng Cheng
Hsiaochi Huang
Hui Ju Chang
Kai-Lun Chang
Kimmy Tseng
Lee Chin Sheng
Lee Lan-Chin
Ling-Hsiang Chang
Shieh TsaiPing
Tania Chou
Yu-Wen Huang
THAILAND
Kana Veradacha
Thamrongsak Nimanussornkul
TURKEY
Verena Ringe-Belik
UKRAINE
Alexander Smorodin
Vitaley Shnitko
UNITED ARAB EMIRATES
Fatima Al Marri
UNITED KINGDOM
A. C. Lennie
A. Rosemary Watson
Allan Barnfather
Caroline Coode
Euan G. Stewart
Gill Speirs
Hilary Wilson
Julie Reid
Lindsey Graham
Lindsey Moran
Maggie Kitching
Michael Newth
Michelle Griffiths
Nicki Holt
Paul Hawdon
Ray Bass
Sally Cutler
Sally Scott
UNITED STATES
Amaryllis Siniossoglou
B. J. Wood
Beverly Ashcraft-Johnson
Caroline Ongpin
Carrie A. Dyer
Chloe Dee Noble
Christina Altfeld
Dan McCormack
David Bacigalupi
Dawn Daisley
Eileen Tavolacci
Hedy Bužan
Idaherma Williams
Iwona Duszek
Julianne B. Ricksecker
Kevin Cummins
Lisa Graham
Malgorzata Oakes
Monica Jacobs
Pam Skinner
Peter Hriso
Rigney
Rik Olson
Robert Simola
Roman Duszek
Scott Michael Raynor
Stefanie Ramsey
Waikit J. Ng