ARXIU / 1989 / PARTICIPANTS

ALEMANYA
Albert Gattung
Bernd Romankiewitz
Boly Baechle
Bozena Szlachta
Christine Helmerich
Dieter Maria Scheppach
Dietrich Gürtler
Frantisek Batka
Franz Lohrengel
Gert Fabritius
H. Klaus Kühn
Hanna Boehl
Helga Schroeder
Helmut Steinbach
Henry Korber
Hilde Messner-Pendick
Ludwing Gebhard
Maja Spasova
Margret Sander
Pit Kinzer
Roland Bentz
Rudolf Schieder
Sebastian Horbach
Thomas Newman
Tomasz Borowicz
Uki Bellmann
Ulrich Tarlatt
Walter Traus
Zbigniew Jez
ARGENTINA
Adriana Silvia Villa
Eva Toker Jawerbaum
Florencia Barreto
Graciela Mónica Ciampini
Helga Thomson
Horacio Carrena
Lelia Lucia Nascimbene
Liliana Esteban
Luisa Reisner
Mabel Matto
Marisa Battellini
Martha Zylbersztejn
Mercedes Schönemann
Verónica V. Garrote
AUSTRÀLIA
Anne C. Baxter
Chris Wellard
Christina Cordero
Gay Canning
Graham Willoughby
Joy Redman
Kylie Brewer
Maadi Einfeld
Neil Caffin
Patricia Wilson-Adams
Robyn Waghorn
Ronald Bear
Sharon Tompkins
Stephen Hall
Tessa Morrison
Vera Zulumovski
ÀUSTRIA
Attila Piller
Chong-Ho Rhee
Marion Elias
Michaela Spiegel
Wernfried Poschusta
BÈLGICA
Alain Regnier
Ben Hssain Driss
Benoni Lieven Vansteenlandt
Christine Ravaux
Dieke Kuyper
Dominique Declerck
Inge de Belder
Jean-Claude Lalot
Joris Van Outryve
Linda Vinck
Manuela Pamelin-Glorieux
Marc Lambrechts
Marthe Ansiaux
Michel Mineur
Philippe Boxus
Roland Delbarge
Thierry Wesel
Vicky Gruyters
Walter Schelfhout
BRASIL
Ana Miguel
Betty Bettiol
Carlos Harle
Emili Barbosa Martins
Luiz Fernando de Carvalho Abreu
Luiz Gallina Neto
Monica Mansur
Olivio Luiz da Silva
Ronaldo Barros de Araujo
Rose Frajmund
Sandra Rey Guedes
Sérgio Marques
Simone Ferreira Santiago
BULGÀRIA
Emilian Stankev
Valentin Kovatchev
CANADÀ
Anita Elkin
Arnold Saper
Caroline Dukes
Cynthia Pohl
Charles Grabinsky
Christine Simard
Élisabeth Dupond
Francine Marleau
Frederica Tomas
Garry Newton
Hélène Déry – Hédé
Jack Cassady
Jacques Hudon
Julianna Joos
Louise Lavoie Maheux
Marie Luise Segnoret
Nikolette Jakovac
Parvaneh Radmard
Roxanne Brunet
Sandy Brand
Suzanne Brunet
Suzanne Reid
Theresa Bassett-Price
Wendy Simon
Wilek Markiewicz
William Laing
Yvon Goulet
Zenia Buzanko
COLÒMBIA
Alberto Betancourt
Anna Kerpel
Elizabeth Calero Espinosa
Gloria Amparo Gonzalez
Graciela Chavez Betancur
Lilly Pinilla
Ramón Fdo. Vanegas
Rosenell Baud
COREA DEL SUD
Cho Min
Kim Ik-Mo
Kum Nam Baik
Kyung-Young Oh
Park Dong-Il
Park Joonryeol
CUBA
Angel Alfaro
Angel M. Ramírez
Luis Cabrera Hernández
Pablo Borges Delgado
DINAMARCA
Bengt G. Pettersson
Berta Moltke
Britta Kjaerulff
Hanne Salamon
Hanne Sie
Hedda Bank
Josef Salamon
EQUADOR
Victor Hugo Proaño Cifuentes
ESPANYA
Akiko Kita
Albert Plaza i Garcès
Alberto Valverde Travieso
Amalia Lombardia
Ana Izura Eguiguren
Ana Mendoza Mata
Àngel Domènech i Navarro
Anna Vilarrúbias
Antoni Alcacer Chijeb
Antoni Romero Benítez
Antonio José Barrientos Ruiz
Antonio Moreno Garrido
Arun Roy Lucht
Barbat/h
Begoña Sainz Fernández
Blanca Hernández Baca
Blanca Rosa Pastor Cubillo
Carlos Alberto Castro
Carlos del Río
Carmen García Gordillo
Carmen González Martín
Cebrià Vicente i Sabaté
Concha García
Consuelo Vinchira García
Cristina Cidriain
Cristina Garcia i Tena
Cristina Pastor Cubillo
Chari Muñoz
Christian Villamide
Denize de Araújo Sanches
Dolors Bosch Agustí
Domingo Jiménez Cuenca
Elisabet Mabres i Boix
Emi Corral Garcia
Emily Puetter
Emma Grau Padrós
Eskol Martínez Sanchiz
Esteve Font i Canadell
Eva del Campo
Eva Figueras i Ferrer
Fernando Blanco Pérez
Fina Antonia Alvarez Caguana
Francesc Casanellas Bassols
Francesc Pol Gornes
Francesca Poza Cruz
Francisco Andrino Muñoz
François Maréchal
Genevieve Deroeux
Germán Álvarez Refojo
Glòria Ruiz Casas
Héctor Carrión
Hermínia Reverter
Hipólito Gago
Ignacio Vega Barranco
Immaculada Domènech
Isabel Garcia Jover
Isabel Garcia-Ripoll
Jordi Pagans Montsalvatje
Jorge Espiral
Jorge Ferre
Jorge Lindell
José M. Talavera González
José Manuel Chamorro
José Vanegas
Josefa Torres de Funes
Josefina Cereza Blan
Jovita Banús Soldevilla
Juan López Ibáñez
Juan M. Ruiz Solsona
Julio Castaño García
Kadhim Shamhood Tahir
Klaus Berends
Koichi Sugihara
Lorenzo Mena
Lucia Moreno Cardeñosa
M. Carmen Patier Torres
M. Dolors Forès i Sedó
M. Jesús Recasens Serra
M. José Alonso González
M. Lluïsa Guidonet i Santos
M. Lluïsa Serra Mir
M. Teresa Cardeñosa Pastor
M. Teresa Palomares Quesada
Mª Dolors Mezquida i Sans
Mª Luisa Pérez Rodríguez
Maad Al’hubadi
Manel Marzo-Mart
Manuela Arroyo
Maria Alemany i Joan
Maria Carme Dahlin
Maria Rosa Virgili i Rifà
María Soledad Gómez Nieto
Maribel Morell i Guitart
Marta Lloret i Joan
Marta Torres
Matilde Molla
Matthew Weir
Mauricio Jiménez Larios
Mercè Atienza Gombau
Mercedes Diogéne Guilera
Miquel Bandrés Nivela
Montserrat Josa i Roca
Narcís Coderch i Quintà
Nobuko Kihira
Núria López Ribalta
Oriol Moragues Maragall
Pedri
Pedro Gonzalves García
Pedro Maruna
Pilar Penella Blanch
Pura Fresno
Ramon Serra i Alberch
Rosa Mirambell
Sebastià Agell Sastre
Sol Vidal Massaguer
Teresa Ferrés Noguer
Toni Ibírico
Uli Pick
Xavier Salvador
ESTATS UNITS
Aileen Callahan
Allyn Bromley
Ana Golici
Andrew Grabar
Audrey P. Jacobson
Beryl Markowitz
Beth McKinnon
Con D. Youngberg
Cora Yee
Chantal Podlesny
David Avery
Denis Rowan
Dewey Brooks
Donna Moran
Edna Acuña
Elise Hughes Yaworsky
Elizabeth Featherstone Hoff
Ellen Stoepel Peckham
Eric Pervukhin
Evan Lindquist
Gloria Fischer
Grace Jara
Hannah Frassinelli
Harvey Breverman
Helen Gilbert
Ignacio Canales
James Todd
Joan Popovich-Kutscher
John C. Boehm
Joseph Borg
Joseph Ramos
Judy Mensch
Judy Youngblood
Karen Guzak
Kelly Glancey
Kenneth W. Bushnell
Larry B. Thomas
Leland Fletcher
Leta Ramos
M. Culberston-Stark
Maggie Summers
Marsha Sweet
Mashiko
Michael G. Crouse
Michael Sczerba
Mykola Kirichenko
Ned Garnhart
Olga Poloukhine
Paul L. Stewart
Paul O’Hara
Ramón Carulla
Rhoma Mostel
Steve Poleskie
Thomas A. Hughen
Viggo Holm Madsen
Waikit J. Ng
William Laufer
William Phipps
FINLÀNDIA
Anna Kirstinä
Antero Olin
Heino Partanen
Heta Norros
Lars Holmström
Lauri Tuomennksa
Matti Helenius
Osmo Nissinen
Pasi Niininen
Saara Kaikkonen
FRANÇA
Alain Bar
Albert Lemant
Annette Daniaud
Annie Giraut
Beatrice Caron de Fromentel
Boisgallays
Daniel Airam
Edwige Bregent
Eric Robert-Aymé
Estela Soler
Françoise Michel
Hélène Baumel
Hidéaki Shimada
Jean David Saban
Jean-Jacques Maho
Keun-Young Yuk
Lakshmi Dutt
Loty Blanchard
Louisette Daramy
Madeleine Frenkiel
Martine Lafon
Michel Brigand
Nathalie Novi
Philippe Taroy
Sang Rok Lee
Sophie Court
Sylvie Bacot
Yves Marchaux
GUATEMALA
Ramon Àvila Bayona
HONGRIA
László Hegedüs
ÍNDIA
Ln. M. Suriyamoorthy
IRLANDA
Patricia Burke
Siobán Piercy
ISLÀNDIA
Adelheidur Valgeirsdottir
Hanna Bjartmars
ISRAEL
Aliza Ben Baruch
Aviva Blum
Clement Mayan
Eveline Calin
Idan Emrich
Joseph Chaaltiel
Joseph Weiss
Lea Livne
Mandy Sand
Michael Keydar
Mika Ginzburg
Mira Harel
Miryam Megidon
Motti Benshoshan
Netta Avidar
Nurith Eppstein-Emrich
Oli Grausz
Rachel Beilis
Rosa Szmitnikow Saddik
Ruth Bloch
Salvina Shakov
Samuel Vaginsky
Sarah Kastein
Shoshana Shapira
Solly Levy
Tova Feller
Tsofia Langer
Tsvia Weissman
Valerie Zuekerman
Yoram Lilach
ITÀLIA
Alba Savoi
Angela Maria Scarparo
Angelo Pagliarulo
Annamariaº Moscardini
Furio De Denaro
Gloria Mariti Tessarin
Gloria Persiani
Luigi Merlo
Marco Siliprandi
Maria Agata Amato
Mariannina Mattei
Mario Bizzarri
Mirta Carroli
Patrizia Loiola
Pietro Spica
Rachel Gasser
Santo Catanuto
Sonia Foschi
IUGOSLÀVIA
Arsic Miroslav
Ilija Knezevic
Joze Subic
Leon Zakrajsek
Miodrag Mladjovic
Miroslaw-Batta Blagojewich-Tzintzarro
Zeljko Djurovik
JAPÓ
Akiko Hasegawa
Akiyoshi Itoh
Aoi Yokoyama
Atsushi Ushio
Daisuke Inada
Eriko Iwasaki
Etsuko Kanaida
Fumiko Shinkai
Hiroaki Miyayama
Hiroko Takata
Ilseong Ok
Junko Muto
Junko Shuden
Kanayo Uchiyama
Kawabe Isshu
Kayoko Miyayama
Kazujiko Kakegawa
Kazumi Aragane
Kazumi Suzuki
Kazuo Sugiyama
Kazuyoshi Kobayashi
Ken-Ichi Takei
Kimiko Mori
Koji Ikuta
Kouichi Hirose
Kouichi Kitamura
Kunio Tomiyama
Kyoh Yamaguchi
Kyoko Mawatari
Kyoko Yamada
Maho Kino
Maruhiro
Masami Deushi
Masaru Takeichi
Masumi Hirashima
Mikiko Hayashi
Mikio Koyama
Miyuki Masumoto
Ryohei Kuwano
Ryosaku Itoh
Ryuichi Sugino
Sadao Sakurai
Satoru Yasuda
Satoshi Ote
Shozou Somekawa
Takako Gotoh
Takeshi Katori
Tomiko Matsuno
Toshio Yoshizumi
Toshiyuki Wakuta
Tsutomu Toguchi
Yasuyuki Uzawa
Yoshida Yukiko
Yoshihide Fukumoto
Yoshiko Yoshida
LUXEMBURG
Martine Meunier
MARROC
Saadia Maazuza
MÈXIC
Danae Sala
Daniel Espinosa Wolf
Diana Bekman
Esperanza Suarez Anaya
Graciela Benassini de Autrique
J. Luis Calzada Mata
Javier Marin
Jorge Ramírez Zavala
Mª Marcela Derbez Chavez
Marco Vargas
Paloma Torres Estrada
Rubén Maya Moreno
Sandra Rios
Teresa López Petterson
Vinicio Coppel Fajardo
Virgilio Rodriguez Kuri
NORUEGA
Anne Marie Diesen
Dagfinn Bakke
Inggard Rosseland
Kari Kvalheim
Randi Werge Bøyesen
Torstein Viken
PAÏSOS BAIXOS
Anneke Minter
Ardi Brouwer
Erik Petersen
Ève Van Gennip-Pourquie
Frans Baake
Jan de Haan
Jan Michels
Johannes Gérard
Margit Willems
Mike Werkhoven
Minke A. Kleima-Roorda
Nicole Carstens
Sonja Van Es
Wim van der Meij
PANAMÀ
Julian Velasquez
POLÒNIA
Andrzej Luscinski
Artur Popek
Dariusz Dessauer
Dariusz Plecha
Ewa Czober
Ewa Lesser
Grzegorz Dobieslaw Mazurek
Krystyna Hierowska
Maksymilian Snoch
Piotr Zamojski
Romuald Oramus
Stanislaw Baldyga
Wojciech Pakowski
PORTUGAL
Ana Galvão
Melício
Sérgio Sá
PUERTO RICO
Rafael Rivera Rosa
REGNE UNIT
Ann d’Arcy Hughes
Arvon Wellen
Barbara Buchler
Belinda Channer
Carl Rowe
Caroline Gentilli
Daniel Faoro
Dave Long
Eunice Oliver Routiedge
Francesca La Nave
Hill Scott
Janet Evans
Jean Duncan
Joanne Robinson
John Hawley
John Smalley
Jonathan Phelps
María Gaete Gwynne
Martyn Rainford
Maurice Boots
Michael Ward
Paul Scull
Roger Smith
Simon Winch
Stephen Mumberson
Stuart C. Jebbitt
Timo Lehtonen
REP. DOMINICANA
Milagros Arias
ROMANIA
Adriana Bodeanu
Eugen Postolache
Liberis Romeo
Petru Lucaci
Stefan Iacobescu
Stela Lie
SÍRIA
Mamdouh Kachlane
SUÈCIA
Anki Lethin
Anne-Marie Helldov
Anne-Marie Nordenskiold
Antje Nilsson
Berith Jensen
Cecilia Frisendahl
Christel Copp
Erik V. Helldov
Eva Forsberg
Geoffrey Lemdahl
Gulli Johansson
Ingemar Thalin
Jaromir Svozilik
Karen Degett
Kjell Nilsson
Klara Nagy
Kund Benktsson
Mats Wilhelmsson
Öivind Harsem
Ola Alander
Petru Russu
Stefan Sjöberg
Sture Lundgren
Svenerik Jakobsson
SUÏSSA
Anne-Claude Cotty
Patricia Jacomella Bonola
Thierry Bourquin
TURQUIA
Verena Ringe-Belik
TXECOSLOVÀQUIA
Blanka Votavova
Blazej Baláz
Eva Vlasàkova
Ingrid Zamecnikova
Jirí Stejskal
Jozef Dusik
Karol Pichler
Marie Filippovova

Ihor Podolchak
URUGUAI
Gladys Afamado
VENEÇUELA
Lihie Talmor
Liliana Matasa
XILE
Ana Maria Fernández
Eileen Kelly Millan
Guillermo Deisler
Moira E. Delano Urrutia
Rebeca Puga
Sandra Osorio
Teresa Gazitúa
ZIMBABWE
Helen Lieros