ARXIU / 1985 / PARTICIPANTS

ALEMANYA
Ahlrich Van Ohlen
Alfred-Heinz Kettmann
Bernd Romankiewitz
Brigitte V. Puttkamer
Christine Helmerich
Dietrich Gürtler
Dusan Jovanovic
Edgar Knoop
Erich Lütkenhaus
Frantisek Batka
Gerhard Weber
Heidi Bayer-Wech
Heiter Müller-Schlösser
Helmut Steinbach
Hermann Clemens
Hilde Messner-Pendick
Hubert Sonner
Inge Müller- Matthies
Ion Isaila
J. Jarzombek
Linda Doernbach
Lorenz Mueller-Morenius
Margret Sander
Maria Fastner
Marianne Gehrckens
Mario Derra
Michael Kutzer
Mirela Isaila Büciu
Nicolas Kozanitis
Norbert Marten
Otmar Lindl
Pit Kinzer
Regine Sahmel
Reinhard Leuschner
Reinhard Wessolek
Roland Bentz
Ulla Pfab
Voré
Werner Balkow
Wolfgang Gerner
Zbigniew Jez
ARGENTINA
Alda María Armagni
Alfredo Pablo Mauderli
Alicia Scavino
Angelica Mantilla Haynes
Clara Irma Mazzini
Diana Inés Saccol
Egle Laura Rossi
Erika Guldner
Gladys Iris Echegaray
Graciela Saturnina Fernandez
Haydee de Alfie
Helios Gagliardi
Hilda Paz Levozan
Horacio Carrena
Horacio Pittis
Ismael Rodriguez
Karim Makarius
Luisa Reisner
M. Belén Basombrio
M. Cecilia Petisco
M. Laura Pratto
María Suardi
Nicolás Bufidis
Olga Billoir
Oscar Ciancio-Demelas
Pamela Susana Málaga
Ricardo Crivelli
Silvia Stein
Víctor de Pilla
Virginia Baez
AUSTRÀLIA
Anne C. Baxter
Betty O’Neil
Carolyn Dodds
Geoffrey Brown
Jane E. G. Wright
Joy Redman
Jude Williams
Marea Atkinson
Neil Caffin
Peter Whitting
Robert Traver
Susan Dorothea White
Victoria McCaffrey (Patten)
Vivienne Breheney
ÀUSTRIA
Atsushi Ushio
Attila Piller
Erich Praschak
Erna Fruhmann
Gerald Steffe
Hans-Rudolf Koch
Herbert Just
Marion Elias
Michaela Spiegel
BÈLGICA
Andrzel Rysiak
Dacos
Fred Maës
Gabriel Belgeonne
Inge de Belder
Marc Baudery
Marc Lambrechts
Marina Mayer
Martin Vansteenkiste
Michel Mineur
Nicky Van Damme Monick
Pierre Bergen
BRASIL
Carlos Harle
Claudia Cardelli
Conceiçao Grippi Barbosa
Edison Ferreira e Silva
Elizabeth Grivot
Jair da Silva Dias
Léa Hasson Soibelman
Mª Llucia Cattani
Mª Teresa Reif
Mariza Helena Scopel
Marta Gamond
Ondina Pozoco
Paulo Henrique Vaz
Ricardo Bandeira d’Aquino Fonseca
Silvia Cestari
Silvia Marina Pinto de Souza
CANADÀ
Annette Landolt
Ante Sardelic Kraljevic
Carlos Calado
Diane Morrow
Élisabeth Dupond
Frederica Tomas
Gail Pocock
Gloria Kagawa
Jack Cassady
Jocelyne Aird-Bélanger
Julianna Joos
Leslie Poole
Linda Holmberg
Louise Hudon-Kampouris
Ludmilla Armata
Mari Spague
Marie Luise Segnoret
Nicole D. Brunet
Odile Loulou
Paul C. Ballard
Rolande Pelletier
Ron Eckert
Sandy Brand
Susan Menzies
Ted Fullerton
Theresa Bassett-Price
Tilya Helfield
COLÒMBIA
Alberto Betancourt
Alberto Prieto
Edith Díaz Granados
Gloria Amparo Gonzalez
M. Isabel Otalora López
Ramón Fdo. Vanegas
Rosenell Baud
Victoriano Garnica de Bromet
Yezid Vergara
COREA DEL SUD
Ahn Hyun-Chul
Ani Shin
Byun Kwang-Hyun
Cho Jung-Sin
Chong-Hun Cho
Eun-Jung Choi
Eung-Lae Kim
Han Unsung
Han-Kook Kim
Hwang Eun
Jung Mi-Kyung
Jung-Min Ahn
Kyung-Young Oh
Lee Young Sook
Mi-Rae Suhr
Ryo Ran Je
Sunwon Lee
Young Sook Jang
Young-Ae Lee
CUBA
Baruj Salinas
Laura Luna del Campillo
Pablo Borges Delgado
Roberto Estopiñan
Uribazo
DINAMARCA
Bengt G. Pettersson
Berta Moltke
Bjarne Agerbo
Carlo Nielsen
Chrystoph B. Lesniak
Hanne Sie
Josef Salamon
Karin A. Lesniak
Søren Bjælde
ESPANYA
Alfonso Torres Martínez
Alfredo Cuervo Pando
Ana Izura Eguiguren
Ana Vicent Devis
Àngels Vila Surigne
Antoni Alcacer Chijeb
Antonio López Giménez
Arun Roy Lucht
Bárbara de Rueda
Borja de Pedro
Carles M. Falgueres
Carlos Arbona
Carme Serra Cantarell
Carme Serra Vilaplana
Carmen Brihuega de Pedro
Carmina García Rifà
Concepción Negro García
Conxa Ibáñez
Cori Colom Guarque
Cristina Fonollosa
Chari Muñoz
Chelo Bornay Gimeno
David González García
E. Ruiz Casado
Elena Paredes
Eric Vehil i Blanco
Ester Colla
Felipe Lamadrid
Ferran Soriano
Francesc Aracil
Francesc Orenes i Navarro
Francisco Andrino Muñoz
Francisco Fernández Navarro
Fusako Yasuda
Glòria Ruiz Casas
Hassan Durgal-Al-Basri
Isabel Biscarri
J. Manuel Guillén Ramon
Jesús Romero Huerta
Jordi Pagans Montsalvatje
Jordi Salvador
Jordi Zenon Martí
José Antonio Pérez de Arenaza
José M. Fernández Kantoral
Josefa Torres de Funes
Josep Badia i Sabaté
Josep M. Matas López
Josep Miquel Rodríguez
Josep Moliner i Planas
Josep Rovira Comajoan
Juan A. Martin de Dios
Kadhim Shamhood Tahir
Koichi Sugihara
Leopoldo Espi Lacal
Luis M. Fuente Garate
Luisa Ma Hwei-hsien
Luz Mariela Gómez
Lluís Lleó
Lluís Pessa
M. José Alonso González
Mª Angels de la Mota
Mª Dolors Mezquida i Sans
Mª Luisa Pérez Rodríguez
Mª Lluïsa López Garcia
Mª Pilar Mingorance i Fresneros
Maad Al’hubadi
Maïs
Maite Martínez López
Manel Marzo-Mart
Manuel Amaro
Manuel Balaguer López
Manuel Delgado
Maria Alemany i Joan
Marín García
Mark Debroux
Marta Cabeza Villanueva
Marta Lloret i Joan
Marta Montcada
Marta Murto Sans
Matilde Molla
Mercedes Rodríguez Elvira
Miguel Angel Arquero
Miguel Ángel Esteve
Miguel Gonzalo Argibay-Carlé
Miquel Truyols Rocabruna
Misericordia Boqueras Trill
Montse Gomis i Roig
Montse Tobella
Montserrat Josa i Roca
Montserrat Pau Pernau
Montserrat Vidal de Priante
Narcís Viader Guixa
Nuri Martí Zapareti
Núria Fernández Postigo
Olivia Rodríguez Garanote
Oriol Moragues Maragall
Paco Rangel
Pedro Grifol
Pilar Cervera Llavador
Pilar Penella Blanch
Pilar Valeriano Correa
R.P.D. Adela
Ramon Pintó i Ratera
Ramón Torres i Prieto
Raúl Capitani
Ricardo Gómez Miralles
Rosa Dunton
Rosa Feliu i Alsina
Rosa María Anguera i Fort
Rufino de Mingo
Shoji Ishihara
Sol Vidal Massaguer
Tamar Parada
Teresa Ferrés Noguer
Teresa Palmer
Toni Ibírico
Toni Rovira Giró
Uli Pick
Victòria Rabal i Merola
ESTATS UNITS
Ana Golici
Astrid Sylvia Dalins
Brian R. Shure
Brooke Bulovsky Cameron
Carla Golder
Carol L. Davenport
Caroline M. Erney
Claus H. Sievert
Deborah Frederick
Donna Moran
Dorothy Roatz Myers
Edith B. King
Elisa Jane Guyton
Etta Edwards
Eva Pokorny
Florence Gotlip
Fred Hagstrom
Gloria Fischer
Hanna Zawa
Helen Gilbert
Herbert Appelson
Ignacio Canales
Ingrid Capazzoli Flinn
Jack Coughlin
James Todd
Jeff Seltzer
Jo Siddens
John David Edwards
John E. Costini
Joseph Ramos
Karen Angela Rushen
Kenneth W. Bushnell
Kurt Wisneski
Lilya Pavlovic Dear
Linda Dee Guy
Margarita Subotky
Maritza Dávila
Masai
Mashiko
Mykola Kirichenko
Nancy Wells
Olga Poloukhine
Paul L. Stewart
Philip Smith
Ramón Carulla
Rhoma Mostel
Ricardo Prieto Pimentel
Richard W. Downs
Robert R. Ecker
Ruth Downes
Spyros H. Karayiannis
Stamatis Burpulis
Thomas A. Hughen
Viggo Holm Madsen
Virginia Gibbons
Yuji Hiratsuka
FINLÀNDIA
Heino Partanen
Helge Riskula
Heta Norros
Raimo Kanerva
FRANÇA
Alfonso Ayuso
André Bonhomme
Annie Polak
Barbara Heman
Brigitte Solberg
Claude Le Meilleur
Diane De Montbron
Eric Robert-Aymé
Francine Dancarville
Françoise Debra
Françoise Metais
Françoise Michel
Hélène Baumel
Hélène Côté
Jean-Jacques Laigre
Jörge de Sousa
Kong Ok Sim
Laila Muraywid
Loty Blanchard
Marie Claude Saillant
Matei Bogdan
Mireille Magot
Monique Michel
Philippe Brandstetter
Taiho Kwack
Yves Marchaux
Yves Picquet
Ziad Dalloul
GRÈCIA
Judith Allen-Efstathiou
M. Eney Platt Canbanis
GUATEMALA
Edgar L. López Juarez
HONGRIA
László Hegedüs
ÍNDIA
Anil Kumar
Ln. M. Suriyamoorthy
S. Bhavani Shankar
IRLANDA
Andrew Gerard Folan
Barbara E. Dunne
Brian Lalor
Joan Marie Gleeson
Margaret Irwin
Mary Delany
Sara Morgan
ISLÀNDIA
Halldora Gisladottir
ISRAEL
Aliza Thomas
Chanina Noifeld
Daniel Peralta
George Jonas
Joseph Chaaltiel
Joseph Weiss
Lea Livne
Liana Ben-Itzhak
Menahem Erez
Ora Lahav-Chaaltiel
ITÀLIA
Franco Chersicola
Giovanni Bachetti
Lucio Passerini
Nona Hersey
IUGOSLÀVIA
Arsic Miroslav
Boris Zaplatil
Brane Sever
Branislav Vlajkov
Branko Pavic
Crtomir Frelih
Ljubomir Kokotovic
Stanko Vrtovec
Vera Glumac
Zoran Jakimovski
JAPÓ
Akane Kirimura
Aoi Yokoyama
Ayomi Yoshida
Brendan Sarsfield
Chigusa Suzuki
Hiroko Minami
Hiroko Takata
Hiroshi Tago
Hisako Hashimoto
Ikezawa Takashi
Junko Matsushima
Junko Shuden
Kanji Takahashi
Kaoru Matsuda
Katsue Inoue
Kawabe Isshu
Kazuyoshi Kobayashi
Konno Konichi
Masako Morishima
Michiyo Kamiya
Mikae Hara
Okamoto Wakako
Osamu Saito
Osamu Shinomiya
Reiko Katoh
Rika Matsumoto
Rituko Oota
Ryoko Uchara
Ryosaku Itoh
Ryuichi Sugino
Sadao Sakurai
Sakae Oda
Sakae Satoh
Satoru Yasuda
Shinichi Nakazawa
Sufino Takasi
Suzuki Toshiyasu
Taika Kinoshita
Takasuke Nakayama
Takayuki Yamada
Tetsuo Seirai
Toda Toru
Tokae Sato
Tomiko Matsuno
Tomokazu Kataoka
Toshio Yoshizumi
Tsutomu Toguchi
Yoshihide Fukumoto
Yoshikado Mori
Yoshiko Matsumoto
LÍBAN
Mirella Aprahamian
MÈXIC
Carla Rippey
Constanza Yáñez González
Doris Sarquis
Enrique Ruiz Acosta
Eugenio Luna Loyo
Fernando Pereznieto
Gabriela Bribiesca Azuara
Gabriela Gutiérrez Martínez
Gabriela Sepúlveda
Graciela Benassini de Autrique
Gustavo Ulloa Ordóñez
Ismael Martínez Guardado
Jesús Martínez
Jesús Miranda González
Jorge Rosano
José Luis Farías
José Luis Martínez Mendoza
Luis F. Plasencia González
Luis Gutiérrez
Mª del Carmen Domenzain
Maricruz Hernández Covarrubias
Martín Juarez
Mercedes Manrique Porsek
Miguel Alvarado
Miguel Castro Leñero
Paloma Torres Estrada
Ruben Franco Nieto Vizcaya
Vinicio Coppel Fajardo
NORUEGA
Anne Marie Diesen
Inggard Rosseland
Jan Pettersson
Victor Hafseld
NOVA ZELANDA
Kate McLean
Kathryn Anderson
PAÏSOS BAIXOS
Ad Stynman
Ada van de Vijver
André Boone
Bertil Schmüll
Enric Adserà Riba
Frederik Thoolen
Gerrit Alberts
Henk Tichelaar
Irma Horstman
Johannes Gérard
Lotti Burchartz-Thomas
Marijke Verhoef
Martin Van Der Werf
Olivier Julia
Paul Van Den Bergh
Rob Arbouw
Sylvia Oudkerk
Werner Klompen
WPM van der Klugt
PALESTINA
Nasser Soumi
PANAMÀ
Julian Velasquez
POLÒNIA
Artur Popek
Ewa Czober
Ewa Sarad
Grzegorz Dobieslaw Mazurek
Jaroslaw KawiIorski
Krystyna Hierowska
Maksymilian Snoch
Piotr Lech
Roman Dzierzgwa
Romuald Oramus
Wojciech Pakowski
PORTUGAL
Isabel Garcia
José Paulo Ferro
Paiva Raposo
Sebastiao Resende
PUERTO RICO
Haydée Landing Gordon
Luis Cañizares
Mayra L. Cordova
Miguel A. Cruz Villanueva
REGNE UNIT
Ann d’Arcy Hughes
Anne Jope
David Jacobson
Dorren Whellams
Eleonor Partridge
Gwyneth Leech
Jacqueline Edmonds
James McDonald
Jane Dorothy Campey
Janet Evans
Jonathan Robertson
Julian Schwarz
M. J. Mott
Marie-Claire Isaaman
Marigold McGregor
Nick Cudworth
Olga Sienko-Tutton
Patricia Ann Shape
Peter Ford
Philip O’Reilly
Rebeca Doughty
Robin R. Wheelaghan
Sian Lloyd
Simon Winch
Stuart Duffin
Terence Gravett
Ursula Jackob
William James Atkinson
REP. DOMINICANA
Carmen de Pool
Soucy de Pellerano
Tony Capellán
SUD-ÀFRICA
Ann Meyer
Theresa Naude
SUÈCIA
Anki Lethin
Anne-Marie Helldov
Antonio Klett
Cecilia Frisendahl
Erik V. Helldov
Gulli Johansson
Håkan Bull
Hans Verduijn
Ingemar Thalin
Jaromir Svozilik
Jose Strazar
Klara Nagy
Lars Hofesten
Lis Kläpp
Mats Kläpp
Ronald Miller
Stefan Sjöberg
Svenerik Jakobsson
Viktoria Kleist
SUïSSA
Achille Gasser
Beatrice Steudler
Claire Nicole
Erhard Höniecke
Erna Hediger
Ernest Urech
Greta Leuzinger
Thierry Bourquin
TXECOSLOVÀQUIA
Blanka Votavova
Eva Vlasàkova
Marie Filippovova
URUGUAI
Hugo O’Neill Hamilton
XILE
Patricia Novoa Cortez
ZAIRE
Michele Stappers